logo

01.06.2015Mistrem ČR ve freedivingu se stal Michal Rišian a mistryní ČR je již potřetí za sebou Vendula Strachotová.
Mistrem ČR ve freedivingu se stal Michal Rišian a mistryní ČR je již potřetí za sebou Vendula Strachotová.
V ženské soutěži ukázala hned první disciplína statická apnoe, že závod bude zajímavý a napínavý. Kateřina Šuranská (Apneaman Praha) zadržela dech na 6 minut a 25 sekund a po ní Vendula Strachotová (Ocean Devils Brno) svým časem 6 minut a 42 sekund obsadila průběžné druhé místo. První disciplínu dle očekávání vyhrála Gabriela Grézlová (Apneaman Praha) časem 7 minut a 10 sekund. Gabka tak ukázala, že je velmi dobře připravena pro nadcházející mistrovství světa, které se bude konat v červnu v Bělehradě. V kategorii mužů v první disciplíně nejlepšího času 6 minut a 7 sekund dosáhl Michal Rišian (Apneaman Praha), druhý skončil Radek Veverka (ST-apnea4all Chrudim) s časem 6 minut a 5 sekund. Třetí místo průběžného pořadí obsadil slovenský reprezentant Martin Zajac (Apneaman Praha) s dosaženým časem 5 minut a 43 sekund.

V druhé disciplíně bylo jasné, že v ženské kategorii bude velmi zajímavý souboj prvních tří žen o celkové prvenství a titul mistryně ČR. Gabriela Grézlová zaplavala velmi blízko svému osobnímu maximu krásných 133 metrů. Pro Gabrielu je to výborný výkon, protože se v tréninku věnuje výhradně statické apnoi. Kateřina Šuranská se vynořila na 150 metrech a s druhým osobním rekordem dne se usadila na průběžném druhém průběžném místě. Kateřině na celkové druhé místo chyběly pouhé dva metry. Vendula Strachotová se ovšem nenechala znervóznit a výkonem 157 metrů a osobním rekordem si zajistila celkové prvenství a titul mistryně České republiky.

V mužích bylo víceméně jisté, že Michal Rišian si prvenství uhájí. V závěrečné plavbě si Martin Zajac, doplaval svými 175 metry pro celkové stříbro a Michal Rišian s 200 metry bral celkové prvenství a titul mistra ČR 2015. Radek Veverka měl letos dobrou formu a díky třetímu místu, vybojoval svou první medaili na Mistrovství České republiky.

V letošním roce proběhl paralelně i závod Apnea Academy Cup 2015. Jednalo se o závod, který byl určen hlavně pro ty, kteří závodí poprvé a chtějí si vyzkoušet svoji formu v rámci většího závodu a nasát tak závodní atmosféru.

Více o mistrovství ČR naleznete zde: http://mcr2015.webnode.cz/

Celkové výsledky MČR 2015:
ŽENY:
Vendula Strachotová (Ocean Devils Brno) 158,9 b.
Gabriela Grézlová (Apneanam Praha) 152,5 b.
Kateřina Šuranská (Apneaman Praha) 152,0 b.

MUŽI:
Michal Rišian (Apneaman Praha) 173,9 b.
Martin Zajac (Apneaman Praha) 156,1 b.
Radek Veverka (ST-apnea4all Chrudim) 147,5 b.

Celkové výsledky AA CUP (MČR) 2015:
ŽENY:
Barbora Schenková (Apneaman Praha) 111,1 b.
Jana Baronová (Slovakia Freedive Team) 75,6 b.
Jindřiška Zajacová (Apneaman Praha) 63,1 b.

MUŽI:
Milan Wilczák (Ocean Devils Club) 121,6 b.
Matti Eronen (Apneaman Praha) 119,0 b.
Michal Šuranský (Apneaman Praha) 116,9 b.

Sponzoři MČR
Apneaman, Apnea Academy, Salvimar, Falon, CNW, Underwater, Adrex.com, Apneautic, Ocean, Energevita. Uvedeným sponzorům děkujeme za podporu našeho sportu a těšíme se na další spolupráci.

Soutěžní disciplíny mistrovství České republiky 2015:
Statická Apnoe (STA)
V disciplíně statická apnoe je cílem vydržet co nejdéle na jeden nádech. Nejobvyklejší je poloha na hladině s obličejem ve vodě. Atlet se při ní vznáší maximálně uvolněn fyzicky i psychicky. I v teplé vodě je nutné mít neopren, protože při absenci pohybu a sníženém metabolismu dochází rychle k prochladnutí organismu.


Dynamická apnoe (DYN/DNF)
Bazénová dynamická apnoe se dále dělí na kategorie s ploutvemi (DYN) a bez ploutví (DNF). U těchto disciplín je cílem uplavat na jeden nádech co nejdelší vzdálenost. Bez ploutví je snazší doplavat dále v kratším bazénu, protože jednoduchý obrat a následný odraz od pevné stěny znamenají určitou úsporu energie, zatímco s ploutvemi je manévr obratu namáhavější a působí spíše ztrátově.

Sponzoři