logo

05.05.2011AIDA versus CMAS, anebo AIDA a CMAS?
AIDA versus CMAS, anebo AIDA a CMAS?
1) Úvod
V současnosti se v České Republice otevřela příležitost ke spolupráci mezi AIDA ČR (zástupce AIDA International) a Svazem potápěčů ČR (zástupce CMAS). Podívejme se na detaily, historii, a možnosti spolupráce.

2) Historie
Rekordy novodobého freediving éry průkopníků tohoto sportu jako je Jaques Mayol a Enzo Maiorca, byly v šedesátých a sedmdesátých létech 20. století homologovány mezinárodní potápěčskou federací CMAS. Ta však kvůli obavám o bezpečnost a neznámý vliv výkonnostního freedivingu na zdraví, jej kolem roku 1970 opustila, a přestala rekordy zaznamenávat. Bazénové disciplíny freedivingu v té době v organizované formě neexistovaly.

Freediveři pokračovali v pokořování rekordů, avšak bez nějakých standardů. To vedlo k potřebě vytvořit jednotící pravidla a organizaci dohlížející na jejich dodržování a na bezpečnost. Z těchto důvodů byla v r. 1990 Francouzi Rolandem Speckerem a Claudem Chapouisem založena AIDA. Během následujících let nejen organizovala pokusy o rekordy v hloubkových disciplínách, ale udělala z freedivingu sport s širokou členskou základnou, s hloubkovými i bazénovými disciplínami, a zorganizovala stovky závodů, a pravidelná mistrovství světa.

CMAS od sedmdesátých let, kdy freediving opustila, na něj pohlížela jako na extrémní a velmi hazardní aktivitu se kterou nechce nic mít do činění, a vztah k federaci AIDA byl na mezinárodní bázi velmi chladný. Situace byla mnohdy jiná na národní úrovni - v některých zemích freedivery nadále zastřešovaly národní potápěčské asociace patřící k CMAS, v jiných zemích národní pobočky CMAS a AIDA spolupracovaly, a i organizovaly společné soutěže, ale až do letošního roku u mezinárodních soutěží CMAS platil zákaz účasti závodníků, kteří se v daném roce závodili v soutěži AIDA (anebo jiné ne-CMAS organizace). A skutečně, kvůli porušení tohoto pravidla bylo v minulosti několik závodníků při MS CMAS diskvalifikováno.

K jistému sbližování těchto dvou organizací začalo docházet již kolem r. 2008, kdy se objevily společné soutěže AIDA a CMAS (např. Europe Evolution Cup v Itálii, nebo Marseille Indoors ve Francii). Toto sbližování vyvrcholilo společným dvou-mistrovstvím světa CMAS a AIDA v dánském Aarhusu, v srpnu roku 2009. Myslím, že značná zásluha za toto sbližování se nedá odepřít jinak mnohdy kontroverznímu tehdejšímu prezidentovi AIDA, Billu Strömbergovi.

Přes tento pozitivní vývoj, členské země CMAS v r. 2009 při hlasování velkou většinou odmítly zrušit zákaz účasti závodníků AIDA na závodech CMAS. To se dá snadno vysvětlit - CMAS má přes 100 členských zemí, a v představenstvu naprosté většiny z nich sedí jen přístrojoví potápěči, kteří o freedivingu vůbec nic nevědí.

Naštěstí v r. 2010 se novým prezidentem divize apnoe CMAS stal mladý a velmi aktivní freediver Levent UCUZAL. Sice sám nemohl zrušit rozhodnutí generálního zasedání o tomto zákazu, ale diplomaticky oficiálně prohlásil, že rozhodnutí o závodnících je v pravomoci národních federací, a že mezinárodní CMAS nebude nikterak do výběru zasahovat. Záleží tedy na národní organizaci, zda na mezinárodní soutěže CMAS vyšle závodníky AIDA nebo ne, a CMAS jasně prohlásila, že je již diskvalifikovat nebude.

Naprostá většina komisí apnoe národních organizací CMAS to přijala s úlevou, a zrovna tak freediveři v mnoha zemích. CMAS má totiž v mnoha zemích daleko větší váhu a lepší podporu státu než AIDA, a tím pádem často i lepší podporu pro reprezentanty. Takže doposud závodníci museli takticky volit mezi závody jedné či druhé organizace.

V ČR tento problém nemáme - Svaz potápěčů doposud žádné freediverské závody nepořádal, a ani neorganizoval žádný výcvik nádechového potápění. Po změnách v komisi apnoe na mezinárodní úrovni, po zrušení výše zmíněného zákazu, a po letošním zavedení desítky nových freediverských soutěžních disciplín, má naopak SPČR zájem o spolupráci s AIDA ČR.


3) Disciplíny

AIDA International má v současnosti šest závodních disciplín - tři bazénové: STA, DYN, DNF (Statická apnoe, Dynamická apnoe a Dynamická apnoe bez ploutví) a tři hloubkové: CWT, CNF, FIM (Konstantní zátěž, Konstantní zátěž bez ploutví, a Free immersion). Kromě toho homologuje rekordy ve dvou nesoutěžních disciplínách: VWT, NLT (Variabilní zátěž a No Limits). Celkový výčet disciplín v angličtině je zde:

1) STA - Static Apnea
2) DYN - Dynamic Apnea
3) DNF - Dynamic Apnea without Fins
4) CWT - Constant Weight
5) CNF - Constant Weight without Fins
6) FIM - Free Immersion
7) VWT - Variable Weight
8) NLT - No Limits

Bližší informace o těchto disciplínách naleznete např. na stránkách AIDA ČR, nebo na stránkách AIDA International.

Naproti tomu, CMAS International měla doposud jen dvě freediverské disciplíny - Dynamickou apnoe, a tzv. Jump Blue, což je v podstatě dynamika v hloubce 10m, kolem čtverce s délkou hrany 15m. Původně se jednalo o krychli o hraně 15m (tedy v hloubce 15m), ale kvůli vysoké četnosti ztrát vědomí (blackoutů) byl hloubka později zmenšena. Tato disciplína je však logisticky velmi náročná, a kvůli značným bezpečnostním rizikům (především Shallow Water Blackout), je mnohými národními federacemi bojkotována (např. francouzskou filiálkou CMAS - FFESSM). Takže CMAS freediveři na mezinárodní úrovni soutěžili více méně jen v dynamické apnoe.

Na konci r. 2010 CMAS oznámila zavedení 9 nových freediverských soutěžních disciplín, rozšiřujíce tak repertoár na celkových 11 disciplín. Až na kontroverzní No Limits tedy CMAS integruje všechny disciplíny AIDA, a navíc kromě Jump Blue zavádí disciplíny Variabilní zátěž bez ploutví, Speed Endurance Apnea a Skandalopetra, které se u AIDA nepraktikují. Celkový současný seznam disciplín CMAS je tedy zde (zkratky AIDA uvedeny u společných disciplín):

1) STA - Static Apnea
2) DYN - Dynamic Apnea
3) DNF - Dynamic Apnea without Fins
4) ~~~ - Jump Blue
5) CWT - Constant Weight
6) CNF - Constant Weight without Fins
7) VWT - Variable Weight
8) ~~~ - Variable Weight without Fins
9) FIM - Free Immersion
10) ~~~ - Speed Endurance Apnea
11) ~~~ - Skandalopetra

Disciplína Speed Endurance Apnea bude mít navíc nejspíše několik pod-disciplín: např. Speed Apnea 100m, Speed Apnea 16x50m, apod. Jedná se zde o překonání dané vzdálenosti se zadrženým dechem v co nejkratším čase, kde jde buď o jeden úsek (např. 100m), nebo o sérii kratších vzdáleností (např. 16 x 50m), kde je mezi úseky povolen volný odpočinek s dýcháním, jehož délka se však započítává do celkového času.

Skandalopetra je tradiční styl potápění používaný od antiky řeckými sběrači mořských hub - potápěč se zanoří s pomocí velkého plochého kamene uvázaného na lano, a je pak na laně vytažen pomocníky na lodi. Potápěč nesmí mít žádnou výbavu kromě svorky na nos (a plavek :-). Je to tedy do jisté míry obdoba disciplíny No Limits.


4) Soutěže

AIDA International během své existence zorganizovala téměř tisíc bazénových a hloubkových závodů v šesti závodních disciplínách, a stovky pokusů o rekordy ve všech osmi disciplínách. Statistiky a výsledky většiny závodů AIDA od r. 1999 jsou dostupné v globálním žebříčku na Apnea.cz.

Mezinárodních soutěží CMAS v dynamice a v Jump Blue bylo doposud jen velmi málo - v podstatě jen tři mistrovství světa, dvě mistrovství Evropy, a několik málo mezinárodních meetingů ve střední a jižní Americe. Většina těchto šampionátů je rovněž v globálním žebříčku na Apnea.cz.

Naproti tomu, národní pobočky CMAS organizovaly soutěže ve freedivingu ještě před tím, než s tím začala nadnárodní centrála, a to i v disciplínách, které ústřední CMAS dosud neuznávala. Tak například Francouzská FFESSM uspořádala stovky soutěží nejen v dynamice, ale i v dynamice bez ploutví, ve statice, a v rychlostní apnoe 16x50. Podobně je tomu u FIPSAS (Itálie), FEDAS (Španělsko), BIOS (Řecko), v Turecku, v post-sovětských zemích, v Jižní a Střední Americe, a některých asijských zemích. Některé národní federace CMAS organizují i hloubkové soutěže (např. FEDAS), jiné sice soutěže nepořádají, organizují však hloubkový výcvik (např. FFFESSM). Četné soutěže těchto národních organizací jsou rovněž v globálním žebříčku, ale jejich skutečný počet je pravděpodobně mnohem vyšší. Soutěže z některých zemí chybí kompletně (např. z Turecka), u jiných jsou dostupné jen některé, a u dalších se doposud podařilo do žebříčku zařadit jen většinu soutěží za poslední dva roky.

Celkově je v databázi téměř tisíc freediverských závodů pořádaných od r. 1999, ale jejich skutečný počet je výrazně vyšší. Především v zemích, kde je aktivní jak CMAS, tak AIDA (jako např. ve Francii), mají freediveři každoročně možnost účastnit se značného počtu závodů.

Mezinárodní CMAS sice přidala nové disciplíny již v prosinci r. 2010, ale letos ještě žádné závody v nových disciplínách neplánuje. Letošní mistrovství světa na Kanárských ostrovech se bude tradičně konat jen v Dynamické apnoe, a v Jump Blue.


5) Pravidla

Jak je uvedeno výše, doposud CMAS a AIDA měly jen jedinou společnou disciplínu, kterou byla dynamická apnoe. Princip disciplíny je stejný - uplavat co nejdelší vzdálenost na jediný nádech, ale pravidla upravující start, samotný výkon, hladinový protokol, důvody diskvalifikace a penalizace, se značně liší v detailech. Určité sbližování mezi standardy AIDA a CMAS je v budoucnosti možné, ale ne zcela jisté.

V mnohých případech národní federace CMAS používají pravidla shodná s pravidly AIDA, nebo jim blízká, a to včetně hladinového protokolu, který je jinak u CMAS International velmi odlišný. Je tomu tak např. u francouzské FFESSM, nebo u některých organizacích východního bloku. U statiky a u dalších disciplín, které CMAS zavedla až nyní, pravidla národních organizací byla rovněž často podobná pravidlům AIDA.

Zásadním rozdílem pravidel dynamiky AIDA a CMAS je měření délky a hladinový protokol. Zatímco AIDA měří vzdálenost vynoření na hladině na celé metry odhadem sudího, u CMAS závodník před vynořením musí na dno položit malé 250g závaží, jehož vzdálenost se pak měří na centimetry.

Dalším důležitým rozdílem je, hladinový protokol (surface protocol, zkráceně SP). Slouží k především k omezení výkonů se ztrátou motoriky (samba), nebo s krátkými výpadky vědomí (blackout). Podle pravidel AIDA je zapotřebí během 15s po vynoření odložit masku (případně brýle) a svorku nosu (pokud je použita), ukázat rukou znamení OK, a to poté potvrdit verbálně slovy `I am OK` , a to přesně v tomto pořadí. U CMAS, závodník musí kromě odložení závaží (u dynamiky), po vynoření rukou udeřit do kruhového žlutého terče, který je před něj předložen přesně mezi 5. a 10. sekundou po vynoření. U obou federací, potřeba asistence, ztráta vědomí, znovuzanoření dýchacích cest, nebo nesplnění protokolu vede k diskvalifikaci.

Menší rozdíly jsou i v diskvalifikacích při startu, otočkách, vynořování, a při penalizaci za drobnější přestupky. Podrobnosti můžete nastudovat v pravidlech CMAS, která jsou k dispozici v angličtině, ve francouzštině, a ve španělštině na stránkách CMAS. Anglické verze můžete nalézt zde:

Static Apnea
Dynamic Apnea
Constant Weight
Free Immersion
Variable Weight
Jump Blue
Speed Endurance Apnea

Anglická pravidla AIDA pro všechny disciplíny jsou zde:
Aida Competition Regulations


6) Bezpečnost

Bezpečnostní rizika byl hlavní důvod proč CMAS přestala ratifikovat freediverské rekordy v sedmdesátých letech, a proč freediving opustila až do přelomu tisíciletí. AIDA naproti tomu vznikla kvůli tomu, že freediveři nadále rekordy lámali, ale každý podle vlastních pravidel, a často ve velmi riskantních podmínkách. AIDA tedy vznikla, aby zavedla sjednocující podmínky a bezpečnostní pravidla. A dá se říci, že se jí to povedlo - není mi znám jediný případ smrtelné nehody na závodech nebo při rekordech AIDA. Mediálně jsou známé smrtelné nehody Audrey Mestre a Loïca Leferma. Audrey zahynula při pokusu o rekord organizovaný federací IAFD Pipina Ferrerase, takže ji nelze přisuzovat AIDA. Loïc Leferme naproti tomu skutečně byl freediverem AIDA. K jeho nehodě došlo však při osobním tréninku, nikoli při organizované akci. Přesto jeho případ zůstává nejhorším záznamem v análech AIDA International. Při tréninku občas dochází ke smrtelným nehodám, ale pokud vím, vždy je tomu tak při závažném porušení zásad - především trénink bez zkušeného dohledu. Troufám si ale říci, že počet těchto nehod je zanedbatelný, a srovnatelný s jakýmkoli jiným sportem. Naproti tomu, při neorganizovaném rekreačním freedivingu a podvodním lovu dochází každoročně k velikému množství úmrtí, především protože tito lidé nejsou obeznámeni s riziky a s bezpečnostními pravidly. Hyperventilace je jednou z velmi častých chyb, které vedou k nehodám. A potápění bez přímého dohledu je samozřejmě hlavním problémem u rekreačního freedivingu.

Obě organizace, jak AIDA, tak i národní pobočky CMAS se věnují nejen výkonnostnímu freedivingu - přípravě freediverů na závody, ale i výuce freedivingu pro zájemce bez závodních ambicí. V obou případech, a u obou organizací jsou bezpečnostní zásady nejdůležitějším tématem výuky. AIDA International má ve svých výukových materiálech pro instruktory k dispozici směrnice. CMAS International zatím toto centrálně neřídí, a je tedy na národních organizacích zajistit správné školení svých instruktorů a jejich svěřenců.


7) Spolupráce

Možnosti spolupráce mezi AIDA a CMAS na mezinárodní úrovni jsou značné, ale protože se jedná o veliké organizace (především na straně CMAS), jakékoli změny procházejí komplikovaným procesem, a závisí na vůli mnoha osob a národních federací. Nelze tedy očekávat veliké změny v nejbližší době. Naproti tomu, na národní úrovni, jde o jednodušší úkol a zájem o spolupráci je na obou stranách.

AIDA může nabídnout know-how, vzdělávací systém, může proškolit potápěčské instruktory i běžné zájemce z potápěčských klubů, může pomoci s vytvořením bezpečnostních a vzdělávacích směrnic, i s organizováním závodů CMAS v ČR. Čeští (a moravští :-) freediveři, kteří patří mezi světovou špičku, mohou reprezentovat ČR na mezinárodních závodech CMAS, a zvednout tak prestiž Svazu potápěčů ČR.

Svaz potápěčů naproti tomu může freediverům pomoci získat lepší tréninkové podmínky v hodinách klubů přístrojového potápění, a pomoci rozšířit základnu aktivních freediverů. Může pomoci s organizací, podporou, a s naplňováním závodů AIDA. A hlavně může pomoci s osvětou správných a bezpečných zásad volného potápění, a s propagací freedivingu vůbec.

Doufejme, že již brzy uvidíme nějaké konkrétní výsledky.


8) Odkazy

AIDA ČR
Svaz potápěčů ČR (CMAS ČR)
AIDA International
CMAS



Ivo Truxa
mezinárodní koordinátor AIDA ČR
Sponzoři