logo

09.11.2010RYBATLON – ZÁVODY VE FREEDIVINGU
RYBATLON – ZÁVODY VE FREEDIVINGU
V sobotu 16. října 2010 se na suchdolském bazénu konaly závody ve freedivingu pod názvem Rybatlon. Závodníci se utkali v disciplínách dynamická apnoe s ploutvemi i bez ploutví a ve statické apnoi. Občanské sdružení „Na nádech“, které závody pořádalo, připravilo pro závodníky několik zajímavostí a odlišností od klasických závodů. Každý závodník mohl startovat v kterékoli disciplíně kolikrát chtěl. Na startu se sešlo 20 závodníků. Přihlásilo se i mnoho nováčků, kteří si šli vyzkoušet svůj první závod. Na Rybatlonu si mohli zazávodit také nečlenové Aida CZ (asociace freedivingu v ČR).

V ženské kategorii zvítězila Zdeňka Demlová z klubu Apneaman, posunula své osobní maximum ve dvou disciplínách, a to ve statické apnoi časem 4:21 minuty a v dynamické apnoi s ploutví výkonem 129 m. Druhé místo získala 19-letá slovenská závodnice Rastislava Rosinská, byl to její první závod, který zvládla výborně a s perfektními výkony. Na třetím místě se umístila Jana Škrobová, která trochu zaostala za svými obvyklými výkony.

V mužské kategorii zlatou medaili vybojoval David Čížek výkonem ve statické apnoi 5:25 minut, v dynamické apnoi bez ploutví uplaval vzdálenost 104 metrů a 129 metrů uplaval v dynamické apnoi s ploutvemi. Na druhém místě se s pouze několika bodovou ztrátou umístil Josef Zbyněk. Bronzovou medaili si odnesl Jan Drnek s klubu FEB.

Pro letošní rok organizátoři připravili novinku – štafetu dvoučlenných smíšených týmů. Každý z členů týmu plaval ve 2 disciplínách, 1x dynamickou apnoi s ploutvemi a 1x dynamickou apnoi bez ploutví, disciplíny mohly být v libovolném pořadí a předávání štafetového kolíku muselo probíhat pod vodou. Cílem bylo uplavání co nejdelší vzdálenosti v součtu všech čtyř dynamických apnoí (2x DYN, 2x DNF). Tuto disciplínu s přehledem vyhrála smíšená dvojice Jana Oujezdská a Josef Zbyněk skvělým výkonem 405m.

“Naším cílem je podporovat rozvoj freedivingu v České republice. Pořádáme různé akce a chceme všem přiblížit potápění a plavání na nádech. Freediving je krásný sport, který umožňuje si naplno vychutnat (nejen) svět pod hladinou.” říká o činnosti sdružení “Na nádech” David Čížek.

Soutěžní disciplíny:
Statická apnoe (STA)
V disciplíně statická apnoe je cílem vydržet co nejdéle na jeden nádech. Nejobvyklejší je poloha na hladině s obličejem ve vodě. Atlet se při ní vznáší maximálně uvolněn fyzicky i psychicky. I v teplé vodě je nutné mít neopren, protože při absenci pohybu a sníženém metabolismu dochází rychle k prochladnutí organismu.

Dynamická apnoe (DYN, DNF)
Bazénová dynamická apnoe se dále dělí na kategorie s ploutvemi (DYN) a bez ploutví (DNF). U těchto disciplín je cílem uplavat na jeden nádech co nejdelší vzdálenost. Bez ploutví je snazší doplavat dále v kratším bazénu, protože jednoduchý obrat a následný odraz od pevné stěny znamenají určitou úsporu energie, zatím co s ploutvemi je manévr obratu namáhavější a působí spíše ztrátově.