Ahoj všem, omlouvám se, pokud jsme dostatečně neinformoval, co se dělo v Sant' Angelu a Ischii během CMAS Ourdoorových mistrovství světa v potápění do hloubky. Nebylo moc času, snažil jsem se ho co nejvíc využít na přípravu na závodní výkony a do toho jsme ještě točili záběry do připravovaného filmu Elementy, což zabíralo také pár hodin práce, které Galas (Tomáš Galásek) přetaví do pár minut finálního filmového materiálu…Zpětně bych se s Vámi rád podělil o několik postřehů z těchto MS.
PODĚKOVÁNÍ
Rozhodně bych chtěl poděkovat všem, co se podíleli na přípravě a průběhu závodů, dále všem, co nás podporovali a pomáhali. Jmenovitě mému buddymu Švadlovi (Michalovi Švadlenkovi), který se mnou neváhal trénovat i v hnusných a tak trochu i nebezpečných podmínkách, Zajkovi (Martinovi Zajacovi), že se mě snažil naučit pár triků k vyrovnávání, které mi letos celkem pomohli atd., Galasovi a Veronice Götlichové, že mi zacránili start na CNF a jinak nás na místě podporovali, Gabce Grézlové za její péči při přípravách na MS, Goranovi Čolakovi za zapůjčení jeho super úvazku na CNF, ze sponzorů Salvimar, AIDA CZECH REPUBLIC, Svazu Potápěčů České republiky, Nissan, BIG SHOCK, Mammut, Hudy a další.
Co se týče organizace závodů, tak to bylo docela pěkné. Lidi byli hrozně fajn a snažili se zjistit odkud jsme. Díky tomu, že jsme byli oba dost busy se Švadlou, tak jsme neřešili národní dresy a chodili tam jen tak neoznačeni asi jako Putinovi zelení mužíci na Krymu
Ještě před oficiálním zahájením byly k dispozici organizované tréninky. Nicméně ty byly za 30 eur za trénink na osobu, tak jsme se rozhodli na začátek trénovat po vlastní ose a nosit si olova, lano, bójku a další cajky nahoru a dolu do strmých uliček Sant' Angela a placené tréninky využít až mě bude krátké 100 m lano. Vypadalo to, že po 2 trénincích na CWT ho už budu opravdu potřebovat. Nicméně počasí se nám rozhodlo dělat změny v plánech a díky bouřkám, silnému větru a proudům se během několika dnů nedalo vůbec trénovat a tak jsme neměli tolik času na přípravu, kolik jsme si plánovali. Po 3 trénincích byla tady první závodní disciplína a nahlášení metrů a času na konstantní váhu s monoploutví. Během tréninků jsem neměl vždy ideální vyrovnávání a bylo těžké se rozhodnout jakou hloubku zvolit. I díky neustálým změnám počasí a podmínek na moři bylo lepší počítat spíš s menšími výkony. Proto jsem si nahlásil 97 metrů a Švadla 60. Nicméně v den závodu bylo počasí poměrně dobré a oba jsme tam spadli a vykopali se jako prd a říkali si, že jsme si měli nahlásit víc… O to víc mě mrzelo, že mi o jeden metr uteklo 3. místo (výsledky z CWT viz odkazy). Ale vzhledem k tomu, že to byl můj letošní 4. ponor v této disciplíně, tak jsem i tak spokojen s výsledkem a ponor jsem si krásně užil .-). Mimo jiné jsem tím vytvořil pod asociací CMAS asi první mužský národní rekord.
Já jsem se připravoval na mých oblíbených Slapech hlavně na konstantní váhu bez ploutví tzn. CNF. Co bylo ale jiné oproti trénování tam a tady bylo to, že ve sladké vodě mi stačí 2,5 kg olova na 5 mm neopren a jsem ideálně vyvážený. V moři jsem potřeboval něco mezi 3,5 až 4 kg na 3 mm oblek a bylo víc znát ty změny vztlaku. Dolů to šlo hůř a nahoru taky. Proto jsem to zkoušel s co nejtenčím oblekem, abych měl jen málo kilo na cestu. Z toho důvodu jsem potápěl v Orce, ve které bylo ale zase trochu zima a když jsem dosahoval termoklinu v cca 30 metrech, kde teplota klesala na cca 13 C, tak jsem zase dostával brzo kontrakce a vyrovnávání tlaku ve středouší bylo o to horší. Zkoušel jsem i oblek Pure swim man 2,5 mm od Salvimaru, ale opět byl vztlak obleku natolik velký, že jsem se vrátil k Orce. Pro lepší tepelní komfort jsem si dočasně "zničil" 3 mm oblek, ze kterého jsem ustříhnul haubnu a u použil k Orce. I tak jsem ale potřeboval cca 2,7 kg na ideální vyvážení.
Na trénink jsem měl opět jenom 3 pokusy a tím, že jsem počítal, že se CNF bude potápět až v pátek, tak jsem na technický míting poslal jen Galase, který k nám po čase doběhnul k moři, kde už Švadla zkoušel jump blue a říkal, že pokud si do 5 mm nenahlásím hloubku a čas na CNF, tak mě nepustí ke startu a že se kvůli předpovědi počasí závodí místo pátku už ve čtvrtek… a to ještě byli ke mně hodní a musel se za mě přimluvit ředitel závodů Michele Geraci. Neměl jsem tedy moc času na přemýšlení a nechal jsem Galase, aby mi nahlásil 77m s tím, že jsem šel trochu do rizika a bylo mi jasné, že to bude náročný ponor. Mimo jiné byl CNF závodní ponor náročný i z dalších důvodů. Byl to můj 8. den potápění v kuse a počítal jsem, že si dám aspoň den volna, ale ty tréninky jsem potřeboval, abych vůbec věděl jak na to jsem. Potápěčský počítač jsem si dal pod haubnu o něco výš, nebo nevím, ale během ponoru jsem neslyšel hloubkové alarmy a tak jsem byl v té hloubce trochu ztracený a moc jsem nevěděl jak rychle padám a najednou jsem se potkal hlavou s talířem v 77m. Tím nárazem jsem si uvolnil noseclip, který mi po chvilce spadnul z nosu a cestou nahoru mi z nosu trochu utíkal vzduch. Než jsem se dole rozkoukal a schoval cedulku pod haubnu, tak uběhlo pár vteřin. Zatáhnutí za lano na cestu zpátky je v CMAS pravidlech zakázáno, ale nakonec jej hlavní rozhodčí snad povolil. Já jsem toho ale radši nevyužil, takže jsem se jen pustil lana a začal stoupat - tím jsem taky trochu ztratil.
Cestou nahoru byl trochu proud a někde ve 25-20 m už jsem pociťoval náznaky hypoxie, které zesilovaly a kdyby to byl jen trénink, tak už vezmu lano a začnu FIM (tahat se po laně). Já jsem se ale pokusil o to to dokončit, což se mi málem povedlo, ale už jsem byl fakt hodně hypoxický, dlouho jsem rozdýchával a tím jak závodím léta v AIDĚ, tak jsem se místo CMAS protokolu snažil o AIDA protokol, kterým jsem zase ztratil čas a ve výsledku jsem CMAS protokol dokončil až během 16. vteřiny, takže mi o vteřinu utekla zlatá medaile a světový rekord (celkové výsledky z CNF viz odkazy).
Nicméně jsem rád, že jsem dosáhl plánované hloubky. U obou ponorů jsem neměl problém vyrovnávat. U CNF jsem sám dokončil ponor a neztratil vědomí a nikdo mě nemusel tahat z vody Emotikona smile. Není všem dnům konec a už jsem si něco naplánoval na příští rok
Závěrem ještě zmíním start Švadly v disciplníně jump blue (JB). Švadla si to jednou zkusil v tréninku a přečetl si CMAS pravidla této disciplíny. Pak to zkusil v závodech jako první Čech v historii a zaplaval na jistotu 136 Metrů čímž dosáhnul 7. místo a zápis v seznamu CMAS národních rekordů… Konec konců jsme za ČR podali celkem pěkné výkony a ukázali světu, že i bez moře a s omezeným rozpočtem a časem jsme schopni podat pěkný výkon
Vysvětlení disciplín:
CWT (konstantní váha s monoploutví moři - CMAS rozlišuje sladkou a slanou vodu a ponor s monoploutví a s ploutvemi) - Potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí monoploutve. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny.
CNF (konstantní váha bez ploutví v moři) - potápěč potápí do hloubky a vystupuje pouze za pomocí vlastních sil (bez ploutví). Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny.
JB (jump blue s monoploutví v moři) – zanoříte se do 10 m s 3 kg olovem v ruce a kolíčkem na prádlo. Opisujete 15 m čtverec označený bójkami a lanem. Když toho máte dost, zapnete kolík na lano a pak se vynoříte - měří se uplavané metry v hloubce.
Odkazy:
Facebook závodů, kde najdete výsledky, fotky a videa ze závodů -
https://www.facebook.com/ischia2015
Facebook připravovaného filmu elementy, kde najdete info o filmu a fotky ze závodů a z natáčení -
https://www.facebook.com/theelementsfilm/info/?tab=page_info