Mistrovství světa AIDA se liší od běžných závodů v nádechovém potápění. Prvním rozdílem je dvojkolový závod. Kvalifikace a pak finální rozplavby. V kvalifikaci obvykle startují závodníci v rozplavbách po šesti, ve finálových rozplavbách po osmi závodnících. Tím je závod mnohem náročnější na taktickou přípravu a je také více zajímavý pro diváky. Druhým rozdílem je že se nehodnotí celkové pořadí, ale každá disciplína má svojí vlastní soutěž. Závodit se bude v disciplínách dynamická apnoe bez ploutví - DNF, dynamická apnoe s ploutvemi - DYN a statická apnoe - STA a to ve výše uvedeném pořadí.
Letošní reprezentační výprava je menší, než bývalo v minulosti zvykem. Naši závodníci jedou bez pomoci trenéra a budou tak odkázáni sami na sebe. Gabka Grézlová bude obhajovat bronz ve své disciplíně statická apnoe, a bude se stejně jako v roce 2013 spoléhat na svého mentora, nejlepšího statikáře světa, Branka Petroviće. Radek Veverka bude také závodit pouze ve statické apnoi a závodem ho jako kouč provede jeho žena Irina Veverka, která bude zároveň reprezentovat Rusko v disciplíně dynamická apnoe bez ploutví. Kamil Vyštejn se rozhodl závodit ve všech třech disciplínách. V dynamických apnoích bude mít komfort koučinku svých reprezentačních kolegů. Co se týká statické apnoi tak si určitě české trio nějak poradí a Kamil bude moc podat svůj nejlepší výkon.
Vzhledem k dostupnosti Bělehradu možná některé z vás překvapuje neúčast předních českých freediverů. Michal Rišian se připravuje na Mistrovství světa CMAS v hloubkových disciplínách, které se bude konat v Itálii, a chce se tam pokusit o světový rekord. Martin Valenta právě v těchto dnech zakončuje svoje univerzitní studium a tak letošní reprezentační sezónu vynechává. Proč do Bělehradu nejede trojnásobná mistryně České republiky Vendula Strachotová, je více méně záhadou. V disciplíně statická apnoe by měla šanci na finálovou účast. Na hloubkovém mistrovství na Kypru jsou její šance na dobré umístění minimální.
Otázky reprezentantům
1. Na MS jedete pouze ve třech. Čím to je, že je letos tým reprezentace méně početný než v minulosti?
Kamil: Tak to nevím, Bělehrad je na dostřel, možná z hlediska financí.
Gabka: Docela mě to mrzí, protože zrovna Bělehrad z pohledu nákladů není drahý výjezd a třeba ve statice mají u holek na finále A šanci ještě minimálně dvě české závodnice. Důvodem mohou být finance, dále řada závodníků preferuje hloubkové MS. U Martina Valenty letos vyhrála pochopitelně škola - ve zkouškovém není tak úplně možné se připravit a vyjet na vrcholový závod. A my pracující máme svá zaměstnání a určitý počet dnů dovolené, a někteří mají rodinu, které se chtějí věnovat. Mám pocit, že na rozdíl od dřívějších let, kdy bylo super dát si na MS třeba hezký osobák, spousta lidí nejede na světový závod, protože si spočítá, že nebudou stát na bedně. Já jela na první MS před dvěma lety s tím, že by bylo fajn dostat se do první desítky, nakonec z toho byl bronz...
Radek: Jak už říkala Gabka, Michal Rišian se chystá na Mistrovství světa CMAS a Martin Valenta má školu. Ono objet všechna MS je finančně a i časově náročné. Ale stejně jako Gabka vidím, že se některým závodníkům nechce závodit, když je šance na medaili menší nebo když se nemůžou schovat v týmu jako na týmovém mistrovství. Je to, ale otázka spíš pro ně.
2. Co pro vás znamená reprezentovat Česko na MS v Srbsku.
Radek: Pro mě je být na MS vždy velká čest. Poprvé a naposledy jsem závodil na Mistrovství světa v roce 2009 a od té doby jsem byl na dalších třech mistrovství jako asistent trenéra, náhradník a v loňském roce zpravodaj pro Adrex. Letos mám konečně opět možnost reprezentovat a na to se moc těším.
Gabka: Jsem ráda, že můžu naši zemi reprezentovat a udělám maximum pro dobrý výkon.
Kamil: Je to pro mě druhé mistrovství světa a ten zážitek je jedinečný.
3. Jak jste spokojeni s dosavadním průběhem sezóny a jaké máte v Bělehradě ambice?
Kamil: Letošní sezona je zatím katastrofální, takže do Bělehradu odjíždím bez ambicí. Vlastně bych tam radši nejel. (smích)
Gabka: Tréning jde zatím podle plánu, a co se týče ambicí, není malých cílů! (úsměv) Ale jak to dopadne, to se teprve uvidí. Já se z principu nechci fixovat na nějaké číslo, zbytečně to člověka stresuje. Závod bude ve venkovním bazénu, podmínky mohou být všelijaké, takže jde o to se i na toto na místě připravit.
Radek: Letos jsem závodil pouze na MČR a výkon nebyl takový jaký jsem si představoval. Ale vím, co mám natrénováno a vím, že můžu podat hezký výkon. Ambice nejsou, ale rád bych se dostal do TOP 16 a užil si atmosféru finále. Jde to to, jaké budou podmínky v Bělehradě a co bude dělat hlava.
4. Jaká disciplína bude v Bělehradě dle vás nejzajímavější svým průběhem a proč?
Kamil: Pro mě DNF, protože mě nejvíc baví, pro ostatní asi DYN protože buď Goran (Čolak) nebo Alexej (Molchanov) zřejmě zaútočí na světový rekord.
Gabka: Zajímavé budou určitě všechny, u žen vše vyhraje Natalia Molchanova, to je jasné (úsměv). Osobně se těším na mužské dynamiky, jak s ploutví, tak bez ploutví - předpokládám přetahování o světový rekord v DNF, Goran (Čolak) ho bude chtít sebrat Mateuszovi (Malina), u DYN též čekám zajímavý souboj, jede víc mužů co plavou 270 plus a myslím že i statickou apneu od posledního MS spousta mužů posunula. Jsem přesvědčena, že to bude skvělý závod a těším se, že budu u toho!(úsměv)
Radek: Jak říkali Kamil s Gabkou, ženy vlastně v každé disciplíne bojují o stříbro a bronz, sám jsem zvědav zda opět Natalia Molchanova bude vítězit ve světových rekordech. Ale hodně se těším na dynamickou apnoi s ploutvemi mužů, kde se určitě budou prát o zlato Goran Čolak a Giorgos Panagiotakis a určitě se do toho souboje připlete i někdo další. A pak bude pro mě z osobního hlediska velmi napínavá soutěž žen v dynamické apnoi bez ploutví, kde bude závodit moje žena Irina. Stejně jako já nechce jet domů hned první den po kvalifikaci. (smích)
Adrex děkuje za odpovědi a přeje českým freediverům hodně štěstí. Jejich výkony na AIDA Mistrovství světa v Srbsku samozřejmě budeme sledovat a o všem pravidelně informovat.
Jak podpořit reprezentanty
Gabriela Grézlová - držitelka národních rekordů ve statické apnoi CMAS i AIDA. Mistryně Evropy CMAS 2014 v disciplíně statická apnoe, a bronzová medailistka z AIDA Mistrovství světa 2013 ve stejné disciplíně. Gabka je nejlepší českou závodnicí v disciplíně statická apnoe a držitelkou druhého nejlepšího českého historického výkonu ve statické apnoi AIDA i CMAS bez rozdílu pohlaví. Gabriela jede na své druhé mistrovství světa. K freedivingu se dostala přes přístrojové potápění. Jejím největším koníčkem je stále potápění s přístrojem, které také učí.
Členka závodního týmu Apneaman - Praha.
Kamil Vyštejn - probojoval se do finále B v dynamické apnoi bez ploutví na AIDA Mistrovství světa 2013. V roce 2013 a 2014 se pravidelně umísťoval na stupních vítězů na domácích i zahraničních závodech. Smolně mu zatím vždy uniklo medailové umístění na Mistrovstvích České republiky, které si určitě zaslouží. Kamil také jede na své druhé Mistrovství světa. S nádechovým potápěním začal v roce 2010 a o dva roku později, v roce 2012, skončil čtvrtý na Mistrovství republiky.
Člen závodního týmu Apneaman - Praha.
Radek Veverka - úřadující vícemistr republiky. Letošní Mistrovství světa je jeho páté v pořadí, ale teprve druhé na kterém bude závodit. Bývalý závodník týmu Freediver East Bohemia nyní hájí barvy svého vlastního týmu. S freedivingem začal vstupem do týmu Freediver East Bohemia v roce 2006. V roce 2009 se poprvé účastnil Mistrovství světa. Od roku 2010 je instruktorem nádechového potápění.
Člen závodního týmu ST-apne4all - Chrudim