logo

25.08.2009Češi a Slováci získali na MS v potápění na nádech stříbrnou medaili a několik národních rekordů.

Mistrovství světa jednotlivců v bazénových disciplínách 2009

Aarhus, Dánsko

V sobotu 22. 8. 2009 skončilo Mistrovství světa jednotlivců v potápění na nádech v bazénových disciplínách. Čech Martin Petrisko z klubu Apneaman si z Dánska odvezl stříbrnou medaili v disciplíně dynamická apnoe bez ploutví. V první rozplavbě se probojoval výkonem 176 metrů do finále „A" . Finálových  182 metrů, které Martin uplaval na jeden nádech mu přineslo 2. místo. Tento výkon bude v českém žebříčku zapsán jako nový český národní rekord.

V první disciplíně DFN (dynamická apnoe bez ploutví) plavali také další závodníci. Martin Zajac (SK) trenér Martina Petriska z klubu Apneaman uplaval 150 metrů a patří mu 11. místo. Ivo Truxa (CZ) se se 139 metry umístil na 17. místě. Slovenský závodník Michal Rišian po chybě hladinového protokolu i přes uplavanou vzdálenost 158 metrů ztratil veškeré naděje na dobré umístění.

Druhou závodní disciplínou na MS byla statická apnoe (STA) při které se měří doba, kterou závodník vydrží pod vodou na jeden nádech. Za Českou a Slovenskou výpravu startovaly pouze dvě závodnice, Veronika Szalontayová SK  a  Jana Škrobová CZ. Slovenská závodnice získala krásné 10. místo a vytvořila slovenský národní rekord s časem 5 minut 46 sekund. Jana Škrobová z klubu Apneaman a svěřenkyně trenéra Martina Zajace se umístila na 16. místě s časem 5 minut 25 sekund.

Poslední disciplínou byla opět dynamická apnoe, tentokrát s ploutví. V této disciplíně závodilo nejvíce atletů z celého světa. Zlatou medaili vybojoval Novozélandaò Guy Brew, který uplaval na jeden nádech vzdálenost 230m. Konkurence v této disciplíně byla v letošním roce obrovská. Českému a Slovenskému týmu se nepodařilo získat další medaile, ale výkony které závodníci předvedli, patří ke špičce světového žebříčku freedivingu. Slovenský atlet Martin Zajac uplaval 201 metrů, tento výkon ho posunul na 13. místo a zapsal ho do žebříčku národních rekordů.  Radek Veverka z týmu East Bohemia se se 150 metry umístil na 31. místě. Martin Petrisko CZ  díky celkové únavě a špatnému hladinovému protokolu skončil na 51. místě, doplaval 150 m.   54. místo patří Michalu Rišianovi SK s 200 metry, ale bohužel s diskvalifikací také za špatný hladinový protokol. 53. místě  patří Janu Honyschovi CZ, který se dostal na 204 metrů, ale bohužel následný black out ho diskvalifikoval.