logo

11.09.2008Deník MS týmů - Sharm el Sheik 2008
Deník MS týmů - Sharm el Sheik 2008

12. září 2008

Zdravíme všechny ze slunečného Egypta :-)
Včera definitivně skončilo freediverské klání disciplínou dynamickou apnoí a MS týmů je za námi.
S obrovskou radostí hlásíme !!!


Mužský tým získal celkové 2. místo
Ženský tým úžasné 4. místo




Poslední den za český tým závodili už jenom Petr Z. a Martin Š. Od rána bylo vše na nohou.
Na bazénu byl celý tým, aby sledoval výkony ostatních atletů, kteří mohli případně ohrozit pozice našich závodníků. Petr Zlatuška plaval před polednem a doplaval vzdálenost 152 metrů, jak bylo týmově domluveno. Po chybě řeka, se Francie posunula na celkové první místo a mužský tým ČR na druhé místo. Oba týmy začali okamžitě kalkulovat tu nejlepší strategii a počítat body. Ve hře totiž byl ještě Martin Štěpánek za ČR a Christiane Madame z Francie. Atmosféra byla opravdu napjatá, protože oba závodníci plavali vedle sebe a měli stejný čas startu. Hlavně byli posledními závodníky MS. Martin uplaval domluvených 157 metrů na jistotu pro druhé místo. Letos byli závody opravdu těžké, výrazně náročnější oproti roku 2006. Konkurence byla velká, ale hodně týmů, kteří pomýšleli na medaile udělalo chyby. Proto český tým zvolil strategii na jisté výkony, aby tím neohrozil své šance na medailové umístění. 2. místo pro mužský tým je obrovským úspěchem :-), kterým se podařilo obhájit předloòské umístění. Letos ovšem s daleko větším vypětím fyzickým i duševním a mnohem větší konkurencí.

Abychom neopomenuli úspěch ženského týmů, protože jejich výsledky jsme zmiòovali již včera. Ale po posledním závodním dni a již zmiòovaných chybách i u závodnic se naše ženská reprezentace dostala na úžasné 4. místo. Je to skvělý úspěch a důkaz toho, že i české závodnice mají ve světovém freedivingu silnou pozici. A zde jsou ještě jednou výsledky z dynamické apnoe, Jarča S. 133 metrů, Jana O. 101 metrů, Barča 110 metrů.

Dnes večer je oficiální vyhlášení výsledků, tak slavte s námi !!!
Czech freediving team















----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10. září 2008

Od rána začali přípravy na první závodní den v dynamice. Opět organizátoři disciplínu dynamickou apnoi rozdělili do dvou dnů. Na dnešek byli za český tým vylosovány všechny holky a Petr Vala.
Výsledky jsou následující - Jarča S. 133 metrů, Jana O. 101 metrů, Barča 110 metrů. Holky už mají všechny disciplíny za sebou, takže zítra už budou jen podporou pro zbývající závodníky a budou vyčkávat jak si povedou jejich soupeřky. A také jak zítřejší výkony zamíchají pořadím.
Za kluky dnes plaval pouze Petr V. 182 metrů.

Zítra se těšte na výsledky a držte palce Petru Zlatuškovi a Martinu Štěpánkovi.

Czech freediving team

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. září 2008

Dnes ve večerních hodinách skončila druhá disciplína – statická apnoe. Oba české týmy podaly výborné výsledky. V neděli závodil Štěpánek Martin, který se vynořil s časem 7:13 min., Zlatuška Petr 6:03 min. a Ivanská Barbora 4:30 min. Dnes šla první na start Jana Oujezdská a vynořila se s časem 4: 24 min., poté Jarmila Slovenčíková 4:23 min. a Petr Vala 6:28 min.

Po sečtení bodů za první dvě disciplíny je mužský tým na průběžném 3. místě a ženský tým se posunul prozatímní 5. místo. Mistrovství světa v potápění na nádech bude pokračovat třetí disciplínou, dynamickou apnoí ve středu 10.09. 2008.

Průběžné výsledky týmů po druhé disciplíně STA.

Muži:
1. řecko, 511,4 bodů
2. Francie, 486,2 bodů
3. Česká republika 483,8 bodů
4. Švédsko, 455,4 bodů
5. Finsko, 452,4 bodů

Ženy:
1. Rusko, 410,4 bodů
2. USA , 371,0 bodů
3. Japonsko, 363,2 bodů
4. Dánsko, 317,8 bodů
5. Česká republika, 306,8 bodů

Czech freediving team









----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. září 2008

Po víkendové odmlce se opět ozýváme z místa konání MS. V sobotu byl tréninkový den pro druhou disciplínu statickou apnoi . Jelikož je bazén na tuto disciplínu dost daleko od našeho hotelu, je připraven bus, který odváží závodníky každých 10 minut tam i zpět.

Český tým šel v sobotu trénovat až k večeru, aby si vyzkoušel podmínky pro závod. Start závodů byl totiž určen až od 18 hodin, protože je přes den strašné vedro a všichni by se uvařili. I tak má závodní bazén večer ve 20 hodin 34 stupòů. Trénink proběhl hladce a všichni se pak odebrali na večeři a spát.

V neděli 07.09. byl první závodní den ve statice. Přes den se odpočívalo a někteří trénovali. Na řadu šla opět první Bára Ivanská , která se vynořila s časem 4 minuty 30 sekund. Po přestávce byl na řadě Petr Zlatuška, který se vynořil s časem 6 minut 3 sekundy a poslední závodník českého týmu byl Martin Štěpánek. Martin šel na řadu ve dvojici s řekem. Jeho čas vynoření byl 7 minut 13 sekund. Úžasné výkony přes 7 minut měli Finové a Novozélanďani, Dave Mullins měl dokonce čas 8 minut 11 sekund.

Dnes jdou na řadu Jana Oujezdská, Jarmila Slovenčíková a Petr Vala. Závody opět začínají v 18 hodin. Výsledky budou pozdě v noci, takže na web se dostanou někdy o ránu. Večer se čeká ještě na vyřešení případných protestů a pak teprve jsou vyhlášeny oficiální výsledky.

Držte palce a my se ozveme hned jak budeme vědět výsledky. :-)
Czech freediving team

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. září 2008

Pátek byl rezervní den organizátorů pro případ špatného počasí. Nakonec nebyl potřeba a tak zavládla příjemná atmosféra, kdy se odpočívalo, posedávalo kolem bazénu a povídalo o všem možném. Švédský tým v čele se Sebastianem vymyslel soutěž ve štafetové statice. Samozřejmě jsme pro každou špatnost a oba naše týmy se zapojily, kromě nás ještě Německé, Finské, Švýcarské a Slovenské družstvo. V podstatě nešlo ani tak o to, kdo je nejlepší ve statice, ale o to, kdo má nejpevnější nervy. Soupeřů jsme se totiž sice nesměli dotknout, ale mohli jsme jim dělat vlny, stříkat vodou, dělat bubliny, mluvit na ně a všechno co nás napadlo, abychom je rozptýlili. Všechny možnosti jsme se samozřejmě snažili plně využít. Jako jediné ženské družstvo jsme svoje statiky složily na 8min 30s a ukončily závod první, tzn. na posledním místě. Po nás skončilo německé družstvo a po nich naše mužské. Dál už s bronzovým umístěním skončili Slováci, po nich Švýcaři a nejdéle vydrželo finské družstvo, přestože kolem posledního Fina už stálo minimálně 5 lidí, kteří už mu málem skákali po hlavě a strašně křičeli.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4. září 2008

Konstantní váha s ploutvemi

Dnešní první disciplína skončila pro českou týmovou výpravu úspěšně. Mužský tým je na průběžném 3. místě a ženský tým se umístil na průběžném 6. místě. Největším úspěchem pro českou výpravu je to, že součtem bodů za oba týmy jsou na neoficiálním průběžném prvním místě.

Než Vám napíšu souhrnné výsledky Jarča se s Vámi podělí o svoje zážitky z dnešního závodního dne.

„ První z nás vstávala Barča, protože její OT byl už v 9:00. Vstala jsem taky brzo, abych se mohla trochu nasnídat a ještě šla pokračovat ve spaní. Kolem deváté jsem se začala rozcvičovat, pocit byl dobrý, jenom nervozita se trochu tlačila do hlavy. Po desáté už jsem byla u vody a začala se oblíkat. Do vody jsem se dostala v 10:25 podle plánu. Vlny byly stejné jako včera, možná větší, i když všichni doufali, že počasí k nám bude přívětivější. No, nedalo se nic dělat. S Janou Oujezdskou jsme doručkovali k přípravnému lanu, já jsem začala s přípravou a měla dost času na všechno. Jana se o mě vzorně starala a příprava šla parádně. Když byl čas, přitáhla mě Jana k závodnímu lanu a začali mi odpočítávat čas do startu, vlny se mnou mlátily a já jsem byla nervózní, že se mi nepodaří dole vyrovnat tlak v uších. Zanořila jsem se, lano se ve vlnách střídavě vypnulo a zase povolilo a já nebyla schopná odhadnout jakou rychlostí jdu dolů. Stejné podmínky měli ale všichni. V plánované hloubce jsem naposledy naplnila pusu vzduchem z plic a po pár kopech začala padat. Bylo lepší zavřít oči, protože lano lítalo a nebylo poznat jakou rychlostí padám. Nervozita si vzala svoje a uteklo mi trochu vzduchu zpátky do plic, naštěstí to moc nevadilo a dopadala jsem k platu. Vzala jsem tag a začala plavat zpátky nahoru. Zvládla jsem to docela rychle, celkový čas 2:18 a protokol mi nedělal nejmenší problémy, jenom bylo potřeba se na laně držet vysoko, aby mě nepřelila nějaká vlna. S odstupem si musím přiznat, že je co zlepšovat, hlavně na technice vyrovnávání, musím v tom získat jistotu. Pokud to dobře půjde, vím, že mám čas na delší ponor a tím pádem na mnohem hlubší.“

Jarča si svým výkonem 70 metrů zajistila nový český národní rekord v disciplíně konstantní váha s ploutvemi.

Hned za Jarčou šel na start ještě Petr Vala na svých nahlášených 72 metrů. Ale bohužel se utrhla loď organizátorů a Petrův OT byl opožděn o 14 minut. Na klidu mu nepřidali řvoucí motory a výpary, které loď za sebou nechávala, když se ji snažili dostat na své místo. Nakonec po 14 minutách byla loď na svém místě a Petrův ponor mohl začít. Po malém zaváhání na startu, ale bez jakýchkoliv problémů doplaval do hloubky 72 metrů a vynesl na hladinu svůj tag.

Průběžné výsledky týmů po první disciplíně CWT.
Muži:
1. Francie
2. řecko
3. Česká republika
Štěpánek Martin 100 metrů
Zlatuška Per 75 metrů
Vala Petr 72 metrů

4. Švédsko
5. Nový Zéland

Ženy:
1. Rusko
2. Japonsko
3. USA
4. Canada
5. Švédsko
6. Česká republika
Oujezdská Jana 43 metrů
Slovenčíková Jarmila 70 metrů
Ivanská Barbora 34 metrů


Zdravíme do Čech všechny příznivce freedivingu :-)









----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. září 2008

Zdravíme z horkého Egypta a přinášíme trochu obecnějších postřehů z míst v i mimo závodní zónu.
Tak jako před dvěma lety i letos zde probíhá v zájmu rozšíření vědeckých poznatků lékařský výzkum jehož podkladem je sběr dat od závodníků ihned po výkonu, ale i kdykoli v průběhu pobytu. Měří se například saturace kyslíku a zotaveni po ponoru, průběžné hodnoty hemoglobinu nezávisle na výkonech, závislost změny velikosti sleziny na suché přípravě (rozdýchání) a další.
Účastníci testování také vyplòují dotazník pro zjištění jejich názoru na otázku kde jsou teoretické limity freedivingu, jelikož výkony se neustále posunují do hodnot, které by se ještě před několika málo lety zdály mimo hranice lidských možností.

Posunování limitů však zřejmě nemůžeme očekávat od týmového mistrovství světa, kde by dosahované výsledky měly být spíše konzervativnější a bezpečnější pro tým.Přesto i zde je patrný posun a to ihned po nahlášení první disciplíny-konstantní zátěže. hloubky se výrazně posunuly dolů a již více závodníku se pohybuje v hodnotách kolem 100m. Po prvním soutěžním dnu padlo poměrně hodně národních rekordů a závodníci jsou dobře připraveni o čemž svědčí málo black-outů. i přesto, že podmínky ve vodě nejsou úplně ideální.
Freediverům komplikují ponor zejména proud a velké vlny jejichž intenzita vzrůstá během dne s pokračujícím časem. Teplota vody je se pohybuje kolem 30-31°C a to je i pro 3mm neopren poměrně hodně a tak je zejména příprava k ponoru o něco méně příjemná.

Během pobytu máme možnost si promluvit s výrobcem freedivery nejpoužívanějších ploutví Bogdanem Lyashukem z Ukrajiny, který přivezl několik nových vzorků a dnes je někteří z nás také testovali v bazéně.

Závodu se účastní 18 zemí z celého světa. Mnozí ze soutěžících jsou již ve světě freedivingu dobře známí, ale objevilo se zde i mnoho nových tváří.
I v zázemí pro sportovce se objevují nedostatky. Jedním z nich je například to, že týmy jsou ubytovány v několika hotelech, které jsou samy o sobě dosti rozsáhlé, takže nedochází k častějšímu kontaktu mezi účastníky, který je pro lidi od vody tak typický. Dalším nedostatkem je nedostupnost funkčního internetového spojení, které se podle informací organizátorů urychleně buduje speciálně kvůli tomuto mistrovství.
Sportovci a zvláště freediveři potřebují v místním horku hodně pít, balená voda v hotelu je však drahá. Český tým si vymohl svolení hotelového managementu k možnosti dovézt si balenou vodu ze supermarketu. Taxikář byl trochu v rozpacích když jsme mu do kufru, na střechu i na sedačky naložili asi dvacet krabic vody po 12 lahvích, které jsme si pak rozdělili po pokojích. Tohle množství nám vydrží asi tak na 5 dnů.
S jídlem je to rozhodně lepší. Klasický výběr místních pokrmů od masa přes těstoviny, ovoce zeleninu až po sladkosti. Holky sice na kvalitu trošku reptají (rád se nechám překvapit jejich vlastními výtvory), přesto však tvrdí, že nějaké to deko přibraly (jen Kuba si už utahuje opasek o dvě dírky víc :-).

Držte nám palce do dalších soutěžních dnů.

Petr Z: a celý český freedive team.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. září 2008

Dnes pouze ve zkratce, zítra budou zprávy podrobnější :-)
Dnes byl poslední trénink v konstantní váze. Odpoledne přeměřovali rozhodčí všem závodníkům úvazky a nahlašovali se závodní hloubky na první disciplínu CWT – Konstantní váha s ploutvemi.

Mužský tým nahlášené hloubky:
Martin Štěpánek 100 metrů
Petr Vala 72 metrů
Petr Zlatuška 75 metrů

Ženský tým nahlásil:
Barbora Ivanská 34 metrů
Jana Oujezdská 43 metrů
Jarmila Slovenčíková 70 metrů

Jelikož jsou dva závodní dny na první disciplínu, zítra závodí polovina atletů.
Večer Vám budeme moci sdělit výsledky z ponorů Jany Oujezdské, Petra Zlatušky a Martina Štěpánka. Ostatní pak následující den.

Harmonogram MS:
31.08. registrace
O1.09. trénink konstantní váha a registrace
02.09. trénink konstantní váha a nahlášení hloubek na první disciplínu
03.09. první závodní den – konstantní váha
04.09. druhý závodní den – konstantní váha
05.09. volný den
06.09. tréninkový den – statická apnoe
07.09. závodní den – statická apnoe
08.09. volný den
09.09. tréninkový den – dynamická apnoe
10.09. závodní den – dynamická apnoe
11.09. závodní den – dynamická apnoe
12.09. vyhlášení výsledků slavnostní ukončení MS


Držte v následující dny palce
Czech freediving team

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. září 2008

Opět zdravíme z Egypta. Trochu nás tu zlobí internetové připojení, ale slibují, že to dneska vyřeší :-) .Tak snad budou informace pravidelnější.

Předchozí dny jsme ještě pobývali v Dahabu na potápěčské základně Lighthouse. I nadále probíhali tréninky, dopoledne vždy statika a odpoledne hloubkové ponory. Včera se jelo pouze na Blue Hole na hloubky, protože odpoledne jsme se stěhovali do dějiště MS do Sharm Reef Clubu v Sharm el Sheiku. Poslední hloubkový trénink byl v duchu osobních rekordů, jak v ženském týmu, tak v mužském.

Včera večer jsme se přesunuli do resortu Sharm Reef Club. Cesta z Dahabu byla završena tím, že nás řidič odvezl na letiště. Nejspíš se držel pravidla, že kdo má sbalené kufry a jede do Sharmu, tak pouze na letiště. Poté co jsme ho upozornili, že opravdu nikam neletíme, tak se vydal hledat náš hotel do centra Sharm El Sheiku, ale po půlhodině hledání a otázce zda ví kam jede, odpověděl, že ne. Nakonec jsme se doptali na cestu k resortu a konečně se ubytovali. Před večeří jsem se potkali se slovenským týmem (ve složení Juraj Karpiš, Martin Zajac, Michal Rišian a Peter Zemanovič)

Dnes po snídani byl oficiální trénink na první disciplínu – konstantní váhu s ploutvemi. Ve 14:OO hodin byla registrace všech závodníků. Rozhodovalo se mezi náhradníky a toto jsou finální závodní týmy:

Ženy:
- Ivanská Barbora
- Oujezdská Jana
- Slovenčíková Jarmila
Muži:
- Štěpánek Martin
- Vala Petr
- Zlatuška Petr

Z egyptského Sharm El Sheiku zdraví
Czech freediving team

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28. srpen 2008

Ahoj všem příznivcům freedivingu a obzvláště těm, kteří rádi provozují či sleduji závodní formu této aktivity. Letošní akcí roku je bezesporu Mistrovství světa týmů na které jsme se vydali bojovat o co nejlepší umístění s ženským i mužským národním týmem.

V současné době jsme již všichni v egyptském Dahabu, abychom doladili formu a adaptovali se na hloubkových disciplínách. První dny se již tradičně věnují správné hydrataci po cestě, dovážení nových neoprénů ve vodě a doladění všech nezbytností v prvních částech ponoru v hloubkách pouze okolo 30 až 40-ti metrů.

Současný denní režim vypadá následovně – po ranním strečinku je trénink statiky, prozatím na pláži v moři /po přesunu do Sharmu se bude již trénovat v závodním bazénu /. Následuje snídaně a povinný odpočinek, abychom se mohli mezi 13 až 14 hodinou přesunout na Blue Hole na hloubkové ponory. Chlapi jedou dle osvědčených postupů a hloubky se dnes pohybovaly mezi 60 až 70ti metry. U holek se výkony většinou pohybují v nových osobních rekordech.

Zde budeme pobývat ještě dva následující dny ve stejném duchu a 31.srpna se po tréninku přesouváme do dějiště MS do Sharm Reef Clubu v Sharm el Sheiku.

Zůstaòte naladění a sledujte vývoj situace o které vás budeme rádi informovat.
Nezapomeòte si připravit sázky ve Fortuně :o)

Czech freediving team









Sponzoři