logo

02.08.2013Zpráva z prvních národních závodů v hloubkovém potápění dle CMAS pravidel
Zpráva z prvních národních závodů v hloubkovém potápění dle CMAS pravidel
Dne 28.7.2013 se v rakouském Weireggu uskutečnili první české národní závody v disciplínách “konstantní váha bez ploutví a konstantní váha s ploutvemi ve sladké vodě”. Závody byly dle pravidel nahlášené 30 dní před jejich uskutečněním na mezinárodní organizaci CMAS s názvem "Apnea Constant Weight Czech Open Championship with and without Fins (at no salty water)" a prezident mezinárodní komise pro nádechové potápění, pan Levent Ucuzal, potvrdil jejich konání.

Závodů se zúčastnili 3 čeští závodníci a jeden závodník z Rakouska. Celkové výsledky jsou dostupné zde:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0At5-TqZdhlSSdG5EWGJIZGxremsweURHajQ4MDJDS1E&usp=sharing.Na závodech vytvořil Michal Rišian dosud nepotvrzený první světový rekord v disciplíně konstantní váha bez ploutví (Constant Weight without Fins (at no salty water)) s hloubkou 60 metrů a Jana Balounová vytvořila první ženský národní rekord v disciplíně konstantní váha s ploutvemi (Constant Weight with Fins (at no salty water)) s hloubkou 42 metrů.Na platnost výkonů dohlížela rakouská národní rozhodčí Charlotte Khan a mezinárodní rozhodčí z Itálie Michele Geraci. Ten, potvrdil platnost výkonů, ale v případě světového rekordu je potřeba ještě potvrzení od CMAS mezinárodní komise pro apnoea a to na základě videozáznamů z povrchu, z prvních cca 15 metrů sestupu a z kamery umístěné na konci sestupového lana. Nezbytná je také zpráva od hlavního rozhodčího, zpráva české národní CMAS organizace a výsledky dopingové kontroly.Výkon Michala Rišiana je o 10 metrů hlubší než minimum, které je pro tuto disciplínu stanoveno mezinárodní organizací CMAS viz.
www.cmas.org/document?sessionId=&fileId=2427&language=1 a stěžovalo ho několik technických a organizačních potíží souvisejících s tím, že závody dle CMAS pravidel se konaly pro ČR vůbec poprvé.

Závody se konaly za velké podpory Svazu českých potápěčů www.svazpotapecu.cz/, dále potápěčského centra Divesport Attersee, Christiana Fötingera, Charlotte Khan, Michele Geraci, podpůrnému týmu potápěčů a mnoha dalších...mimo jiné za podpory kolegů z vlastních řad Jany Balounové a Pavlíny Procházkové, kterým patří velké poděkování.

Poděkování patří dále sponzorům: 1.PF, Apneaman, Elios, Blueseventy

Video sestřihy z Michalova ponoru jsou dostupné zde:
https://drive.google.com/folderview?id=0B95-TqZdhlSSNFBqMkZCYVJteUE&usp=sharing


Fotky ze závodů jsou dostupné zde:
https://drive.google.com/folderview?id=0B95-TqZdhlSSZkE5NF9OM3VjTmM&usp=sharing
Vysvětlení disciplín přímo z webu cmas.org
Constant Weight Apnoea With or Without Fins: The Constant Weight Apnoea is an event where the athlete must cover the vertical distance in apnoea down to the declared depth without any change in his weight during the whole performance with or without fins.
The event takes place in open water (sea or lake) and the use of fins (bi-fins or monofin) or without fins depends on the type of the competition. When fins are used, they must be powered only by the muscular power of the athlete, without use of any mechanism, even if the latter is activated by the muscles.
Sponzoři